Hľadáte letenku za najnižšiu cenu?

Gruzínsko Dmanisi

Najčastejšie otázky a odpovede Gruzínsko Dmanisi


1. Čo je to Dmanisi?
Dmanisi je miesto na juhovýchodnom konce Gruzínska, kde sa nachádza archeologická lokalita, ktorá poskytuje cenné nálezy z obdobia pleistocénu.

2. Aké sú významné nálezy z Dmanisi?
V Dmanisi boli objavené pozostatky človeka starého až 1,8 milióna rokov, čo bolo významným prínosom pre štúdium evolúcie ľudstva. Okrem toho sa z miesta našli aj pozostatky zvierat a nástroje.

3. Kto našiel lokalitu Dmanisi?
Lokalitu Dmanisi objavil v roku 1930 gruzínsky archeológ a paleontológ Nikolaj Vissarionovič Vekua, ktorý tam začal vykopávať na trvalo v rokoch 1983 až 2000.

4. Kde sa nachádza Dmanisi?
Dmanisi sa nachádza na juhovýchodnom konci Gruzínska, asi 85 kilometrov juhozápadne od Tbilisi.

5. Ako sa mohli ľudia a zvieratá dostať do Dmanisi?
Dmanisi bola v období pleistocénu oveľa vlhšia a teplejšia, pretože sa nachádzala na pobreží mora. Ľudia a zvieratá sa tam mohli dostať po množstve riek a tokov, ktoré pretekali oblasťou.

6. Aké zvieratá žili v oblasti Dmanisi?
V oblasti Dmanisi žili zvieratá ako slony, nosorožce, kopytníky, predátori ako tigre a levy, a mnoho ďalších.

7. Aké sú teórie o tom, ako sa ľudstvo vyvíjalo v období pleistocénu?
Existuje mnoho teórií o tom, ako sa ľudstvo vyvíjalo v období pleistocénu, ale najrozšírenejšie sú teórie lineárneho a vedeckého vyvíjania. Lineárna teória predpokladá, že sa ľudstvo vyvíjalo postupne z nižších živočíchov a prispôsobovalo sa novým prostrediam. Vedecká teória sa zameriava na správanie sa ľudstva v prírode a jeho schopnosť učiť sa a vyvinúť sa.

8. Aký je význam Dmanisi pre štúdium ľudskej evolúcie?
Dmanisi poskytuje jedinečné nálezy, ktoré pomohli vedcom lepšie pochopiť, ako sa ľudstvo vyvíjalo v období pleistocénu. Nálezy humanoidov z Dmanisi ukazujú, že ľudstvo mohlo mať značne komplikovanú evolučnú históriu, a že rôzne ľudské druhy mohli existovať súčasne.


Ubytovanie Gruzínsko Dmanisi


Gruzínsko je krajina so zaujímavou históriou, krásnou prírodou a zaujímavými architektonickými pamiatkami. Jedným z miest, ktoré by určite nemali chýbať na zozname turistických atrakcií, je aj Dmanisi. Toto mestečko sa nachádza v južnej časti Gruzínska, v oblasti Kvemo Kartli, a je známe pre svoju bohatú históriu a dobre zachované archeologické nálezy.

Ak sa rozhodnete navštíviť Dmanisi, určite budete hľadať aj ubytovanie. V mestečku sa nachádza niekoľko hotelov a penziónov, ktoré si môžete vybrať podľa svojho vkusu a preferencií.

Jedným z najpopulárnejších možností pre ubytovanie v Dmanisi je hotel Grand Palace. Tento hotel sa nachádza v srdci mesta a ponúka svojim hostom moderné a dobre vybavené izby. Každá izba je klimatizovaná a má vlastnú kúpeľňu, televízor, minibar a wifi pripojenie na internet. Okrem toho hotel ponúka aj reštauráciu, kde si môžete vychutnať tradičné gruzínske jedlá.

Ak hľadáte ubytovanie s viac súkromia, môžete sa rozhodnúť pre ubytovanie v súkromnej dome alebo apartmáne. V Dmanisi nájdete mnoho miestnych obyvateľov, ktorí ponúkajú ubytovanie vo svojich domoch. Toto je skvelá príležitosť na spoznanie gruzínskej kultúry a získanie skúseností z prvej ruky. Takéto ubytovanie je tiež oveľa lacnejšie ako hotelové izby.

Ďalšou možnosťou pre ubytovanie v Dmanisi sú kempingy. V okolí mesta nájdete niekoľko kempov, kde si môžete postaviť stan alebo ubytovať sa v karavane. Toto je ideálna voľba pre tých, ktorí sa radi pohybujú v prírode a chcú zažiť autentický zážitok.

Ako vidíte, ubytovanie v Dmanisi je skutočne rôznorodé a vy si môžete vybrať tú najvhodnejšiu možnosť pre vás. Nech už sa rozhodnete pre hotel, súkromný dom alebo kemp, môžete sa tešiť na krásne výhľady, zaujímavé pamiatky a skvelé jedlo. Dmanisi vás rozhodne neurazí!


Počasie Gruzínsko Dmanisi


Gruzínsko sa vzájomne líši v závislosti na mieste a období roka. Dmanisi, ktoré sa nachádza na juhu Gruzínska, má všeobecne subtropické počasie, ktoré sa líši od horských oblastí a tiež od pobrezia či širšej oblasti Kaukazu. Tu sa pozrieme na podrobnosti o počasí v Dmanisi.

Jarné a jesenné počasie v Dmanisi

Jeseň a jar sú pre Dmanisi obdobím, keď sú teploty príjemné, nie príliš horúce ani príliš chladné. Priemerná teplota v tejto časti krajiny v období novembra a decembra sa pohybuje medzi 5 a 14 stupňami Celzia počas dňa a môže klesnúť na približne 2 stupne počas noci. V marci a apríli by ste sa mali pripraviť na zvýšenie teploty, pretože teploty v tomto období sa pohybujú okolo 13 až 22 stupňov cez deň a môžu klesnúť na približne 7 stupňov v noci.

Leto v Dmanisi

Leto môže byť v Dmanisi pomerne horúce a vlhké. Teploty sa na konci júna a v júli môžu vyšplhať až na 40 stupňov Celzia, pričom v auguste sa môžu udržať aj na 35 stupňoch. Noci však sú omnoho prijateľnejšie pri teplotách okolo 20 - 25 stupňov Celzia.

Zimné počasie v Dmanisi

Zima môže prinášať niekoľko dňových horúčok, najmä v januári a februári. Nadmorská výška v tejto oblasti je pomerne nízka, takže sneh je zvyčajne menej častý, ale môže padať po celú zimu. Priemerná teplota počas dňa v tomto období sa pohybuje medzi 0 a 7 stupňov a v noci sa môže chlad do -5 stupňov Celzia.

Všeobecne platí, že turisti by mali mať na pamäti, že počasie v Dmanisi môže byť rôzne, takže sa odporúča byť pripravený na zmeny teploty. Okrem toho, vzhľadom na geografickú polohu Gruzínska, môže byť Dmanisi vystavené zemetraseniu, ktoré by mohlo mať vplyv na počasie, a často prichádza aj zo susedného Turecka hurikán či drsné búrky. Preto sa odporúča sledovať predpovede počasia, aby ste sa mohli na takéto javy pripraviť.


Letenka Gruzínsko Dmanisi


Letenky do Gruzínska sú dnes mnohým cestovateľom plne dostupné. Jedným z miest, ktoré stoja za návštevu, je aj mesto Dmanisi.

Dmanisi sa nachádza na juhu Gruzínska, asi 85 kilometrov od Tbilisi. Je to malé, pokojné mestečko s bohatou históriou a odkazom, ktorý siaha až do praveku. Na území Dmanisi sa nachádza archeologická lokalita, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie na svete.

V roku 1991 sa na tejto lokalite našli pozostatky pravekého človeka. Odvtedy bol začatý rozsiahly archeologický výskum, ktorý priniesol množstvo zaujímavých objavov. Medzi najvýznamnejšie patrí objavenie zubov a čeľustí dvoch rôznych druhov pravekých ľudí. Ukázalo sa, že tieto pozostatky patria k najstarším nálezom, ktoré kedy boli objavené v Európe.

Dmanisi má však niečo viac ponúknuť aj tým, ktorí sa nezaujímajú o archeológiu. V meste sa nachádza krásny hrad, ktorý bol postavený v 9. storočí. Jeho ruiny sú dnes nádherným miestom na prechádzky a fotografovanie. Zvlášť v noci, keď je hrad nasvietený, vytvára dokonalú atmosféru pre romantické stretnutia.

Okrem toho v Dmanisi nájdete aj množstvo malých kostolíkov a kaplniek, ktoré sa nachádzajú po celej dedine. Každý z nich má svoju vlastnú históriu a odkaz. Najvýznamnejším z nich je určite Katedrála svätého Štefana, ktorá sa nachádza v centre mesta.

Výlet do Dmanisi je vynikajúcou príležitosťou na spoznanie histórie a kultúry Gruzínska. Letenky sú dostupné za veľmi prijateľné ceny a výlet určite stojí za to. Dmanisi je miestom, ktoré si zamilujete a kde si zároveň môžete odpočinúť od ruchu veľkého mesta. Určite neváhajte a vyrazte do tohto čarovného mestečka, ktoré vám odhalí svoje tajomstvá a odkazy.


Dovolenka Gruzínsko Dmanisi


Gruzínsko je fascinujúcou krajinou, ktorá ponúka množstvo historických a kultúrnych skvostov. Medzi najzaujímavejšie miesta určite patrí archeologické nalezište Dmanisi, ktoré sa nachádza v regióne Kvemo Kartli.

Dmanisi je známe pre svoje významné archeologické objavy, ktoré dokazujú existenciu človeka na území Gruzínska už pred vyše 1,8 miliónmi rokov. V roku 1991 sa tu našli prví zástupcovia druhu Homo erectus mimo Afriky, a odvtedy sa Dmanisi stalo populárnou destináciou pre turistov a vedcov z celého sveta.

Okrem archeologických nálezov, Dmanisi ponúka aj nádherný výhľad na okolitú krajinu a na hornatý región Kaukazu. V blízkosti Dmanisi sa nachádza aj pôvabné mestečko Bolnisi, ktoré je známe svojou katedrálou z 11. storočia.

Ak sa rozhodnete navštíviť Dmanisi, určite by ste nemali vynechať ani miestnu gastronómiu. Gruzínska kuchyňa je známa svojou chuťovou paletou a tradičnými jedlami, ako sú napríklad khachapuri (šípka plnená syrom) alebo chinkali (knedle plnené mäsom a koreninami). Lokálne víno však budete mať príležitosť ochutnať aj v ostatných regiónoch Gruzínska.

Cestovanie do Dmanisi si vyžaduje aspoň jeden deň, ale pre tých, ktorí si chcú vychutnať Gruzínsko viac, je ideálne stráviť v tejto oblasti niekoľko dní. Okrem Dmanisi by ste si mali vybrať aj iné miesta, ktoré si nevyžadujú veľa času – napríklad starobylé mestečko Mtskheta alebo Národný park Kazbegi.

Keď sa rozhodnete pre dovolenku v Gruzínsku, určite nevynechajte návštevu archeologického náleziska Dmanisi. Okrem toho si vychutnajte miestnu kuchyňu, krajinné scenérie a atmosféru, ktorá sa v týchto miestach bude určite líšiť od toho, čo ste zvyknutí. Gruzínsko je krajina, ktorá má množstvo prekvapení a pokladov, ktoré sa vám uvidia iba vtedy, keď sa tam ocitnete osobne.


99 percent uspokojených klientov

Najrozšírenejšia online ponuka leteniek

Garancia najlepšej ceny

Najlacnejšie letenky do každej časti sveta

Najlacnejšie letenky do všetkých kútov sveta na jednej platforme.

Nájsť letenky